Cpanel Veritabanı Oluşturma

0
2.392

Merhabalar,
Bu yazımda sizlere web sayfaları oluşturmak için gerekli olan, verilerimizin kayıt altına alındığı veritabanı servislerinden mysql oluşturmayı anlatacağım. Bu anlatım cpanel üzerine olacaktır. Plesk panel kullananlar için ‘Plesk Panel Mysql Oluşturma‘ sayfasında anlatacağım. Sizler panelinize göre seçiminizi yaparsınız.

İlk önce hostingimizin cpanel kontol merkezine giriş yapıyoruz. ‘sitenizinismi.com:2082‘ yazdığınızda tarayıcı otomatik olarak sizleri yönlendirecektir. Giriş işlemini gerçekleştirip Veritabanları bölümüne geliyoruz ve resimde gösterdiğim linke, ‘Mysql Veritabanları‘ na tıklıyoruz.

Daha sonra açılan sayfada resimde belirttiğim 1. kısımda Veritabanı ismimizi belirtip oluştur (create) diyoruz. Aynı sayfa üzerinde resimde belirttiğim 2. maddeyi uyguluyor ve kullanıcı ekliyoruz. Kullanıcı adı ve şifreyi belirtip ‘Kullanıcı Oluştur’ (create user) butonuna tıklıyoruz. Eğer şifreyi otomatik olarak sistem kendisi atasın isterseniz Password Generator butonunu kullanabilirsiniz.3. işlem olarak aynı sayfa üzerinde oluşturduğumuz veritabanına, oluşturduğumuz kullanıcıyı ekleyeceğiz. Seçimlerimizi yapıp ‘Add’ (Ekle) butonuna tıklıyor ve bizi yönlendirdiği sayfaya geçiyoruz. Buraya kadar gerçekleştirdiğim anlatımların bahsettiğim resmini aşağıda görerek hatasız yapmaya çalışabilirsiniz.

Evet bizi yönledirdiği sayfada veritabanımıza gerekli hakları vermemizi isteyecektir. 4. olarak MySQL User Privileges yani Kullanıcı Hakları (İzinleri) vermek gerekiyor. ALL PRIVILEGES‘e tıklıyoruz tüm hakları seçiyoruz.Son olarak ‘Make Changes’ (değişiklik yap) butonuna tıklıyoruz.

Artık mysql veritabanı oluşturmuş bulunmaktayız. 🙂 Başarıyla sonuçlandığının görüntüsü aşağıdadır.


Kullanıcı “omrum_root”, “omrum_net” veritabanına eklendi. Son olarak tekrar belirtmek istiyorum. 🙂 Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız yazıya yorum kısmından bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
Umarım en basit ve detaylı haliyle sizlere hazırlamaya çalıştığım bu anlatım faydalı olmuştur.

Sevgi ve Saygılarımla
M.RaşiD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here