Anasayfa » Webmaster

Cpanel Veritabanı Oluşturma

2 Eylül 2012 14:56 Yazar:Mecnun R. 2.294 kez okundu Yorum Yok
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş

Merhabalar,
Bu yazımda sizlere web sayfaları oluşturmak için gerekli olan, verilerimizin kayıt altına alındığı veritabanı servislerinden mysql oluşturmayı anlatacağım. Bu anlatım cpanel üzerine olacaktır. Plesk panel kullananlar için ‘Plesk Panel Mysql Oluşturma‘ sayfasında anlatacağım. Sizler panelinize göre seçiminizi yaparsınız.

İlk önce hostingimizin cpanel kontol merkezine giriş yapıyoruz. ‘sitenizinismi.com:2082‘ yazdığınızda tarayıcı otomatik olarak sizleri yönlendirecektir. Giriş işlemini gerçekleştirip Veritabanları bölümüne geliyoruz ve resimde gösterdiğim linke, ‘Mysql Veritabanları‘ na tıklıyoruz.

Daha sonra açılan sayfada resimde belirttiğim 1. kısımda Veritabanı ismimizi belirtip oluştur (create) diyoruz. Aynı sayfa üzerinde resimde belirttiğim 2. maddeyi uyguluyor ve kullanıcı ekliyoruz. Kullanıcı adı ve şifreyi belirtip ‘Kullanıcı Oluştur’ (create user) butonuna tıklıyoruz. Eğer şifreyi otomatik olarak sistem kendisi atasın isterseniz Password Generator butonunu kullanabilirsiniz.3. işlem olarak aynı sayfa üzerinde oluşturduğumuz veritabanına, oluşturduğumuz kullanıcıyı ekleyeceğiz. Seçimlerimizi yapıp ‘Add’ (Ekle) butonuna tıklıyor ve bizi yönlendirdiği sayfaya geçiyoruz. Buraya kadar gerçekleştirdiğim anlatımların bahsettiğim resmini aşağıda görerek hatasız yapmaya çalışabilirsiniz.

Evet bizi yönledirdiği sayfada veritabanımıza gerekli hakları vermemizi isteyecektir. 4. olarak MySQL User Privileges yani Kullanıcı Hakları (İzinleri) vermek gerekiyor. ALL PRIVILEGES‘e tıklıyoruz tüm hakları seçiyoruz.Son olarak ‘Make Changes’ (değişiklik yap) butonuna tıklıyoruz.

Artık mysql veritabanı oluşturmuş bulunmaktayız. 🙂 Başarıyla sonuçlandığının görüntüsü aşağıdadır.


Kullanıcı “omrum_root”, “omrum_net” veritabanına eklendi. Son olarak tekrar belirtmek istiyorum. 🙂 Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız yazıya yorum kısmından bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
Umarım en basit ve detaylı haliyle sizlere hazırlamaya çalıştığım bu anlatım faydalı olmuştur.

Sevgi ve Saygılarımla
M.RaşiD

5 sene önce yazılmıştır.

Benzer Yazılar

    Plesk Panel Mysql Veritabanı Oluşturma
    Merhabalar, Daha önce ‘Cpanel Veritabanı Oluşturma‘ başlıklı yazımda cpanel üzerinde mysql database oluşturmayı anlatmıştım. Bu sefer Plesk panel üzerinde mysql database oluşturmayı resimli olarak anlatacağım. Baştan belirteyim,...

Mecnun R.

http://www.omrum.net O artık resmen bir ekonomist. Aynı zamanda web geliştirici ve blog yazarı. Gitarıyla seslendirmeye çalıştığı şarkılarda yaşayan bir ruh hastası. İşte sana minik bir tanıtım yazısı. Detaylı bilgi için tıklaman gereken yer Hakkımda sayfası..! Mecnun R.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin ?

RSS ile bu yazıya yapılan yorumları takip edin.
Yorumlarınız hava filtresinden geçtikten sonra yayınlanacaktır.Ona göre yazınız. :)

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınızda görünmesini istediğiniz avatarı bu adresten e-postanıza tanımlayabilirsiniz » Gravatar.