Anasayfa » Kıssadan Hisseler

Niçin Kurban Keseriz ?

23 Ekim 2012 10:21 Yazar:Mecnun R. 5.271 kez okundu 3 Yorum
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş

Kurban’ı öncelikle Allah’ın rızasını kazanmak, beka aleminde rahmetine nail olmak için keseriz.

Allah için yaptığımız bu ibadetlerimizin yanında insanlığa karşı da bazı görevlerimiz vardır. Maddi durumu yerinde olmayan yakınlarımıza, fakir komşularımıza el uzatmak için de bir vazifedir kurban.

Şu ayet-i kerimeye bakıldığında kurbanın verdiği sosyal mesaj daha iyi anlaşılacaktır.

“…Ta ki kendilerine ait birtakım menfaatlere şahit olsunlar; Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları belli günlerde kurban ederken O’nun adını ansınlar. Siz de onlardan yiyin, yoksulu, fakiri de doyurun.” (Hacc, 28)

Kurban ibadetinde sosyal yardım gayesi ile kişinin Rabbine yakınlaşma gayesi birleşir. Kurban bayramı yardımlaşma bayramıdır. Nefsin cimriliğe çağıran telkinlerini göz ardı edebilmeyi öğretir. Dünya malına düşkünlüğü önler. Fakirlere bir dayanak olur, onları hayata bağlar.

Ayrıca, meşru bir dileğimizin tahakkukunu sağlamak ve bu konuda Allah’ın yardımını dilemek için kurban kestiğimiz de olur. Gelmesinden korktuğumuz bir felaketin önlenmesinde Allah’a sığınırız, yine bunun için de kurban kestiğimiz olur. Allah’ın bize lütfettiği bazı mutluluklar karşısında yine O’na şükrümüzü bildirmek için kurban keseriz.

Kurban kesmenin diğer bir anlamı da, Kurban’ı kesen kimsenin, kurbanla birlikte bütün kötü duygularını, nefsinin arzu ve isteklerini kesmesidir denilebilir. Yani kötü alışkanlıklarından ve kötü niyetlerinden vazgeçme niyet ve kararı… Artık toplum kurban kesenin elinden, dilinden emin olur, olmalıdır.

5 sene önce yazılmıştır.

Benzer Yazılar

  Gerçek Sevgi
  Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: “Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?” “Bakın göstereyim” demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak...
   Hayatınız Seçtiğiniz Kadındır…
   Zaman birinde 90 yaşlarında fakat çok dinç ve genç görünümlü bir adam yaşarmış. Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış ‘bu gençliğin sırrı nedir’ diye. Ama sorular sık , soranlar çoğalınca cevap vermek vacip...
    İlahi Adalet
    Bir gün Hz. Musa (a.s.) Allah’a yalvararak İlahî adaletin tecellisini gözüyle görmek ister. Allah’a dua ederek böyle bir olaya şahit olmak ister. Duasını kabul eden Cenab-ı Hak, Hz. Musa’ya: “Falan sahradaki çeşmenin...

Mecnun R.

http://www.omrum.net O artık resmen bir ekonomist. Aynı zamanda web geliştirici ve blog yazarı. Gitarıyla seslendirmeye çalıştığı şarkılarda yaşayan bir ruh hastası. İşte sana minik bir tanıtım yazısı. Detaylı bilgi için tıklaman gereken yer Hakkımda sayfası..! Mecnun R.

3 Yorum Var »

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin ?

RSS ile bu yazıya yapılan yorumları takip edin.
Yorumlarınız hava filtresinden geçtikten sonra yayınlanacaktır.Ona göre yazınız. :)

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınızda görünmesini istediğiniz avatarı bu adresten e-postanıza tanımlayabilirsiniz » Gravatar.