Plesk Panel Mysql Veritabanı Oluşturma

0
3.523

Merhabalar,
Daha önce ‘Cpanel Veritabanı Oluşturma‘ başlıklı yazımda cpanel üzerinde mysql database oluşturmayı anlatmıştım. Bu sefer Plesk panel üzerinde mysql database oluşturmayı resimli olarak anlatacağım. Baştan belirteyim, yaşayacağınız olumsuzluklarda ve alacağınız hatalarda destek almak isterseniz yazı altındaki yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.
Plesk panelimize giriş yapıyoruz. Tarayıcınıza “sitenizinismi.com:8443” şeklinde komut verdiğinizde giriş sayfasına ulaşmış olmanız gerekiyor. Ulaşamıyorsanız sizin panele farklı yoldan ulaşılıyor demektir. 🙂 Host sağlayıcınızdan giriş yöntemini öğrenmenizi öneriyorum.

1- Plesk panele giriş yaptıktan sonra reseller hosting kullanıcıları için “Websites & Domains” (Websiteleri ve Alan Adları), hosting kullanıcıları için “Applications & Services” (Uygulamalar ve Servisler) kısmından, “Database” (Veritabanı) ‘e tıklıyoruz.

2- Açılan sayfada “Add New Databasee (Yeni Veritabanı Ekle) tıklayınız.

3-“Database Name” kısmına database için isim oluşturuyoruz. “Type” bölümünde  “Mysql” seçiyoruz. “OK” (Tamam) diyerek veritabanımızı oluşturuyoruz.

4- Açılan sayfada database’ i başarıyla oluşturduğumuzu görüyoruz. “Add New Database User” a (Yeni Veritabanı Kullanıcısı Ekle) tıklıyoruz.

5-Buradan Database username’e kullanıcı adı, Password kısmına şifre ve Confirm password’e de oluşturduğumuz şifreyi tekrar girerek “OK” (Tamam) diyoruz.

6- Veritabanımıza başarılı bir şekilde kullanıcı oluşturduk.

Başarıyla Database (Veritabanı) oluşturduk. Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. Veritabanı (database) isminizi, Veritabanı kullanıcı adınızı ve Veritabanı kullanıcı şifrenizi bir kenara not ediniz. Sizlere gerekli olan üç temel bilgi tam olarak bunlardır. Hayırlı Olsun. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here