WordPress Kurulumu

2
2.496

Merhabalar,
Bu yazıda wordpress alt yapısını kullanarak bir web sitesi nasıl oluşturulur onu anlatmaya çalışacağım.Kişisel site, blog kurmak isteyenler için faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı olacak. Öncelikle buradan wordpress son sürüm Türkçe yada isteğe bağlı dildeki dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdikten sonra .rar’dan çıkarıp bir kenarda suda bekletiyoruz 😛 🙂
Gelelim Mysql oluşturmaya. Sizlere Cpanel Mysql Oluşturma adlı yazımda mysql oluşturmayı anlattım. Mysql kurulumunu gerçekleştirip tekrar bu sayfada buluşalım… Mysql kurulumundan sonra indirdiğimiz wordpress klasörüne giriyoruz ve ‘wp-config-sample’ isimli dosyayı düzenlemek üzere açıyoruz.
Dilerseniz her bilgisayarda bulanan notepad ile ya da daha gelişmiş yazılım olan Notepad++ programıyla belirteceğim düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. ‘wp-config-sample’ dosyasını açıp veritabanı bilgilerimizi giriyoruz. Resimde görüldüğü üzere WordPress için kullanılacak veritabanının adını, MySQL veritabanı kullanıcısını, MySQL veritabanı parolasını belirtiyoruz.
Belirttiğim düzenlemeleri oluşturduğunuz veritabanına göre uyguluyorsunuz. Kayıt edip ‘wp-config-sample’ olan ismini ‘wp-config’ olarak değiştiriyoruz.
Herhangi bir FTP programı yardımıyla tüm dosyalarımızı hostingimizin www klasörü içerindeki herhangi bir dizinine atıyoruz. Upload (Yükleme) işlemi bittiğinde bir tarayıcı yardımıyla dosyaları attığımız dizine giriyoruz. Ben ana dizine girdiğinizi varsayıyorum. Adres çubuğuna www.sitenizinismi.com yazıp giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda sitemize başlık ve yönetici girişi için kullanıcı adı ve şifre oluşturuyoruz. E-posta adresimizide ekleyip WordPress’i Kur butonuna tıklıyoruz.
Son olarak eğer anlatımıma uygun hareket ettiyseniz sizi kurulumunuzun başarılı olduğunu haber veren Başarılı yanıtı karşılıyor.
WordPress alt yapısıyla hazırlanmış web siteniz oluşmuştur. Dilediğiniz formatta kullanabilirsiniz. Hayırlı Olsun. Umarım en basite indirgemeye çalıştığım anlatım faydalı olmuştur. Karşılaşabileceğiniz sorunlar ve merak ettiğiniz sorular için yazı altından bana ulaşabilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımla
M.RaşiD

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here