İnternet-Teknoloji

Facebook Virüslerini Temizleme

Merhabalar değerli internet kullanıcıları,
‘Facebook Zaman Tüneli’nizde tıklamış olduğunuz herhangi bir bağlantıdan ötürü facebook hesabınıza bulaşmış bir çok virüsü aşağıda belirttiğim yöntemlerle ortadan kaldırmak ve sizlerden bağımsız yapılan bu yorumlara, paylaşımlara ve farkında olmadan sayfa beğendirilmelerine son verebilirsiniz. Ayrıca google chrome, mozilla firefox, yandex ve opera gibi tarayıcılarınıza bulaşıp anasayfalarınızı elegeçiren bir çok siteyi, uygulamayı ortadan kaldırabilirsiniz.

 
1. yöntemi şahsen denedim ve ilk olarak bu yöntemi kullanmanızın sizlerinde başına bela olan bu müsibetin fazla vaktinizi almaması açısından daha yararlı olacağını düşünüyorum. AdwCleaner isimli temizleme programımızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Programı indirip açtıktan sonra resimde belirttiğim şekilde ilk olarak “Scan” butonuna tıklayarak bilgisayarımızı, kayıt defterini taratıyoruz ve facebook virüsleri dahil,
*Adwarelar (program reklamları)
*PUP/LPI (potansiyel olarak istenmeyebilecek programlar)
*Toolbarlar
*Tarayıcı ana sayfası değiştiren uygulamalar’ı gibi sizlere sıkıntı veren ne varsa hepsi temizlenecektir.

Scan butonuyla tarattıktan sonra resimde belirttiğim “Registry” isimli 2. kareye tıklıyoruz ve aşağıda bulunan daha sonradan eklenmiş veya değişmiş kayıtların seçilmiş olduğunu göreceksiniz. Oynama yapmadan tekrar 3. kare olarak belirttiğim “Clean” butonuna tıklıyoruz ve program bizleri bu zararlı sanal haşerattan temizliyor. Silme işlemi bittikten sonra karşınıza uyarı pencereleri çıkacaktır. Bu pencerelere “OK” ya da “Tamam” olarak cevap verdikten sonra bilgisayarımız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Yeniden açtığımızda AdwCleaner isimli programımız yapmış olduğu işlemin sonucu olarak bilgilendirme amaçlı bize not defterinde gerçekleşen işlemleri sergileyecektir. Not defterini kapattıktan sonra facebook hesabınıza girerek virüsün sayfanızdan sizin adınıza yapmış olduğu paylaşımları ve beğenmeleri silebilirsiniz. Aynı zamanda virüs facebook uygulaması olarak sizde yer edinmiş olabilir. Facebook uygulama sayfasına girerek daha önce kabul ettiğiniz oyun uygulamarı gibi tüm uygulamalarınızı kontrol ediniz. Sizin daha önce karşılaşmadığınız, bilginiz dahilinde kabul etmediğinizi düşündüğünüz tüm uygulamaları kaldırınız.
Son olarak ‘Facebook Zaman Tüneli’nizde kapak fotoğrafınızın alt köşesindeki “Hareketler Dökümü” bağlantısına tıklayarakta hangi sayfaları beğendiğinizi, kimlerin bağlantılarına yorum yaptığınızı, neler paylaştığınızı görerek geri alabilir ve silebilirsiniz. Bu, en kolay olacağını düşündüğüm, size daha sağlıklı sonuç verecek yöntemdir. Basit bir yöntemi basit bir dille anlatmaya çalıştım, umarım faydanıza olur.
Diğer yöntemleride aşağıda listeleyeceğim ama umarım gerek duymazsınız. Facebook Güvenlik Ayarları isimli yazıma tıklayarak güvenlik ayarlarınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

AdwCleaner programını full indir
Lisans: Ücretsiz
Dosya Boyutu: 1.02 MB
AdwCleaner Full indir

2. yöntem
Not: Burada yapacağınız bir hata bilgisayarınızın tüm ayarlarını bozabilir, format atmanız gerekebilir. Dikkatli olunuz!

  1. Başlat > Çalıştır’a giriyorsunuz.
  2. Buraya “regedit” yazıyorsunuz.
  3. Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyorsunuz.
  4. Buradaki “eagmciolnojfofmggkffclbonhleeank” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz.
  5. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra büyük ihtimal sorununuz düzelmiş olacak.

3. yöntem
C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
(Win 7 için C:\Users\Bilgisayar\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions) yolunu takip edin. Buradaki Extensions klasörünün içerisindeki dosyalar chrome’a eklediğiniz eklentileri ifade eder. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, chrome’a eklediğiniz bir tema da. Tavsiyem chrome’u kapatın. Extensions klasörü içerisindeki dosyaları masaüstünde yedekleyin. Yani oradaki dosyaları kopyalayıp masaüstünde bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Daha sonra bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin.
Eğer sorununuz hala çözülmediyse bilgisayarınızdan System Restore yani Sistem Geri Yükleme yapabilirsiniz. Soru ve sorunlarınızı alt kısımdaki yorum bölümünden belirtmeniz sizlere daha faydalı olmamı sağlayacaktır.

Saygılarımla
Mecnun R.

Yazar Bilgisi

Mecnun R.

O artık resmen bir ekonomist. Aynı zamanda web geliştirici ve blog yazarı. Gitarıyla seslendirmeye çalıştığı şarkılarda yaşayan bir ruh hastası. İşte sana minik bir tanıtım yazısı. Detaylı bilgi için tıklaman gereken yer Hakkımda sayfası...

5 Comments

  • bende facebook umda istem dışı paylaşım yapıyor. cromium die bi uzantı var silmeye çalışıyorum ama silemiyorum hatta pc yi geri yükledim ama virüs pc de hata olarak kendini kurtarabiliyor yani geri yükleme işe yaramıyor google cromede uzantılara girdiğinde otomatik olara kapanıyor bende bu uzantının işlemi bitir olayını yaparak girdim ögeyi denetle kısmında ”extension-details” – ”extension-description” ve ”load-path” yolunu izleyerek uzantının bilgisayarımdaki yerini ögreni silmek istedim amam pc deki yeri de gözükmmüyor şimdi sizin gösterdiğiniz işlemleri deneyeceğim umarım işe yarar…

  • abi naolurun indirem şu virüzden kurtulma programını ya naşıl iniyo naşil kuruluyo bi öğretin bana lütfen allah aşkına

  • benim facem virüs kapmış sizden bir ricam var o virüsü facemden çıkarırsanız ben çok memnun olurum ….

Yorum Yap