İnternet-Teknoloji

Facebook’ta Gizlilik Ayarları

Bir süredir karşıma çıkan ve şüphesiz sizlerinde aklına takılmış facebook’un en karmaşık noktalarından biri, gizlilik ayarlarıdır. Sürekli değişen gizlilik politikası yüzünden, çoğu kullanıcı da neyi nasıl yapacağını bilemez duruma gelip pes ediyor. Sizler için nacizane gizlilik ayarlarını basitçe anlatmaya çalıştım. Bundan sonra istemediğiniz ısrarcı oyun davetiyelerine veya yabancı gözlere katlanmak zorunda kalmadan Facebook’un tadını çıkarabileceksiniz.

1. Facebook’ta sağ üst köşede yer alan ters ok işaretine tıklayarak menüden Gizlilik Ayarları‘na girin.

2.Temel Gizlilik ayarı olarak, Herkese Açık, Arkadaşlar ve Özel seçeneklerini göreceksiniz.Detaylı bir gizlilik ayarı için Özel seçeneğini işaretleyin.

3. Özel gizlilik ayarları penceresinde, gönderdiğiniz paylaşımları “Özel” olarak  işaretlediğinizde bunu kimlerin görebileceğini seçmelisiniz. Bu noktada en kullanışlı yöntem, çok yakın ve samimi arkadaşlarınız için bir liste hazırlamanız. Yeni bir fotoğraf veya özel durum paylaştığınızda bunun sadece o listede yer alan arkadaşlarınız tarafından görünmesini istiyorsanız, paylaşımın altındaki gizlilik bölümünde “Özel” seçeneğini işaretlemelisiniz. Eğer 2. maddede gösterdiğimiz otomatik gizlilik ayarında Özel seçeneğini seçili bırakırsanız tüm paylaşımlarınız otomatik olarak “Özel” gizlilik ayarıyla yayınlanır.

4. Ekranın alt yarısında 5 ayrı gizlilik ayarı daha göreceksiniz. Nasıl Bağlantı Kurarsın seçeneği ile sizi Facebook’ ta kimlerin bulabileceğini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, arkadaş listenizde olmayanların size mesaj atmasını da engelleyebilirsiniz. Böylece yabancılar tarafından rahatsız edilmeden Facebook’un tadını çıkarabilirsiniz.

5. Zaman Tüneli ve Etiketleme bölümü, gizliliğine önem verenler için önemli bir seçenektir. Burada, arkadaşlarınızın sizden habersiz duvarınıza bir şey yapıştırmasını engelleyebilirsiniz. Böylece görünmesini istemediğiniz fotoğraflar, sizi etiketlemiş olsalar bile, siz izin vermeden duvarınızda veya albümlerinizde görünmez. Kontrol tamamen sizde olacaktır.

6. Uygulamalar, Oyunlar ve İnternet Siteleri ayarlarını ise daha önce abone olduğunuz oyunlardan hesabınızı silmek için kullanabilirsiniz. Ya da Twitter ve benzeri uygulamaların Facebook hesabınıza ulaşması için verdiğiniz izinleri buradan geri alabilirsiniz. Böylece Facebook’ta paylaştıklarınızı aynı anda Twitter’da da yayınlayarak spam oluşturmasını engellemiş olursunuz.

7. Facebook Reklamları kısmındaki seçeneği “Hiç Kimse” olarak işaretlerseniz, facebook sizin adınıza kullanarak arkadaşlarınıza reklam göndermez.

8. Engellemeleri Yönet seçeneği, en çok ihtiyacınız olacak bölümlerden biridir. Burada, sizi rahatsız eden insanları engellenmişler listesine ekleyebilir veya o listeden çıkarabilirsiniz. Ama daha da önemlisi size devamlı davetiye ve haber göndererek keyfinizi kaçıran uygulamaların isimlerini engelli uygulamalar listesine ekleyerek, bu uygulamaların Spam’lerinden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. 😉

Yazar Bilgisi

Mecnun R.

O artık resmen bir ekonomist. Aynı zamanda web geliştirici ve blog yazarı. Gitarıyla seslendirmeye çalıştığı şarkılarda yaşayan bir ruh hastası. İşte sana minik bir tanıtım yazısı. Detaylı bilgi için tıklaman gereken yer Hakkımda sayfası...

Yorum Yap