İnternet-Teknoloji

Vah Sosyal Medya Vah !

yazan: Mecnun R.

Merhabalar,
Uzun bir aradan sonra yine Yürüyen Merdivenimde karşılaştık, öncelikle hoş geldiniz, inşallah sizleri sıkmayacağım, güzel bir sohbet olacak.Umuyorumki daha bir çok muhabbet gerçekleştirebiliriz. Gerçek şu ki, pek aktif bir yazar değildim, bununda bahaneleri vardı.Artık bahaneleri ortadan kaldırmaya gayret edip, bol bol yazma fırsatı yakalamayı düşünüyorum. Başlıktan da anladığınız gibi sosyal medya konulu bir yazı olacak kaleme aldığım, sizlerinde giriş yaptığı sohbetim 🙂 Öncelikle sosyal medyanın tam olarak ne olduğuna bakalım.

Sosyal Medya nedir ?
Web 2.0 yani ikinci nesil internet hizmetlerini – toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak oluşturduğu sistemin, kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Zaman ve mekân sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Sosyal Medyanın Yan Etkileri
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık hemen hemen her evde bilgisayar ve internet olması sayesinde sosyal medya hayatımıza çok çabuk girdi ve girdikten sonra insan hayatında birçok şey değişmeye başladı. Sosyal medyada varolan içerik, kullanıcı tarafından oluşturulduğundan yaratıcılık önem kazanmaya başladı ve katılım çağı doğdu. Medyanın içeriğini üreten ve medyayı izleyen arasındaki katı ayrım ortadan kalktı. Bu oluşuma bağlı olarak değişim hızı arttı. İnsanlar için inovatif olmak ve yeniliklerde başı çekmek önem kazandı. Gerçekler değil fikirler önem kazandı, objektif olmak değil içten olmak önemli hale geldi.

İnanma Bana !
Sosyal medyanın şüphesiz ki birçok faydası bulunmaktadır.Bunu zaten dile getiriyoruz.Kimileri üretmeye başladı, kimileri fikirlerinin önemini farkedip hem mutlu oldu hemde topluma faydası bulundu. Zaten varolan, insana özgü fikr-i farklılıkların güzel bir şekilde göz önüne çıkmasını ve fikirlerin sağlıklı bir şekilde çarpışmasını sağladı sosyal medya.Ancak bilgi kirliliğininde ortaya çıkmasıyla doğru ve yanlış bilgilerin ayırt edilmesinin zorlaştığını biliyoruz.Zira benim şuan bahsettiklerim ne kadar doğru ? Akıl süzgecinden geçirmeden, düşünmeden inanacak mısın ? Yanlış bilgiyle beslenen bir insan için o bilgiye tekrar acıkmasını, hatta doğruluğunu teyit etmesini beklemek sizce de hata olmaz mı ? Bu hatalarımızın toplumsal bir şekilde süregelecek olan cehalete dönüşmesi kaçınılmazdır.

Bağımlı – Asosyal Sosyal Medya
Arkadaşlarımızın “Hadi abi, halı saha maçı yapalım – Bir şeyler içmeye çıkalım – Sinemaya gidelim.” tekliflerine kayıtsız kalınıyorsa, bu gezi internet üzerinde yapılıyorsa ve hatta artık ekrana bakarak gülünüp-ağlanmaya başlandıysa durum vahimleşiyor beyler-bayanlar.Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerinin arasına, sosyal paylaşım sitelerini de ekleyebiliriz artık.Dikkatler buraya lütfen, yapılan araştırmaların sonucunda, internetten uzaklaştırılan insanların, tıpkı alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddeleri bıraktıklarında vücutlarında meydana gelen tepkileri gösterdikleri gözlemlenmektedir. Agresif ve depresif davranışların yanı sıra insanlarla iletişim kuramama gibi ciddi problemler oluşmaktadır.

Ahlâksız Sosyal Medya
Sosyal medyanın ahlâki normları ciddi oranda değiştirmeye başladığına inananlardanım.Toplumumuz Facebook, Twitter, Formspring, Friendfeed, Ask.fm gibi daha bir ton sosyal paylaşım siteleri sayesinde utanmayı unuttu.Farkettiğim birşey var hergün internet kullanıcısı biraz daha artıyor ve gün geçtikçe yaş ortalamasıda düşüyor, ve ahlâksızlık artıyor. Özellikle kız çocuklarının hataya düştüğü bir nokta varki çok üzücü, erkek arkadaşı edinme gayreti. Sadece bir fotoğraftan etkilenmeyle, yaptığı paylaşımlar sayesinde popüler olmuş kişilere duyduğu anlamsız hayranlıkla bu gayrete düşenler hiçte küçümsenecek sayıda değiller.Mahremiyetin kontrol mekanizması olan utanma duygusunu söküp atmışlar.

Vah Sosyal Medya Vah !
Kim, ne, neci olduğumu bilmeden hatta merak bile etmeden, bana ait olup olmadığı hakkında herhangi bir fikre sahip olmadan, fotoğrafımı, şiirimi görüp, sosyal paylaşım sitelerinden ilgi duyarcasına mesajlar atan, bu mesajlara verilen ufak bir yüz ile, samimiyetini daha iki dakika olmadan iki katına çıkaran akılsız, utanmaz kızlarımız var artık. Ne yazık ki daha çok ufaklar…Vah sosyal medya vah..!

Sevgi ve Saygılarımla
Mecnun R.

Yazar Bilgisi

Mecnun R.

O artık resmen bir ekonomist. Aynı zamanda web geliştirici ve blog yazarı. Gitarıyla seslendirmeye çalıştığı şarkılarda yaşayan bir ruh hastası. İşte sana minik bir tanıtım yazısı. Detaylı bilgi için tıklaman gereken yer Hakkımda sayfası...

1 Yorum

  • Çok bağımlısı oldular sizin de dediğiniz gibi sosyal medyaya…
    Sosyal medya insanımıza Ahlak kavramının toplumumuzdaki anlamını değerini unutturur oldu.

    Gavurlara(kaba bir tabirle) şu konuda tebrik ediyorum dünyayı kaba kuvvetle fetih edemediler ama bilim ve teknoloji + be baskın olarak psikolojik oyunlarla özellikle insanları psikolojik olarak yönetmek amaçlı yapılan bir takım sistemle istedikleri kıvama getiriyorlar.Gavurlar okuyor araştırıyor insan psikolojisini bilmenin insan karşı en büyük silah olduğunu da biliyorlar.Adım adım beyinleri kontrol altına alıyor toplumun yıllardır süregelen kültürel değerlerini yok ediyorlar.

    ”Ahlâksız Sosyal Medya”
    Kızların beğenilme tutkusunu çok feci tetikliyor sosyal medya sonuçlar ortada.

Yorum Yap